2008 – Bosnom behar probeharao
Bosnom behar probeharao
Ljepotom i pameću Bosna probeharala
Džafer Obradović
Kada su, u sklopu obilježavanja stogodišnjice postojanja i djelovanja Bošnjačke zajednice kulture “Preporod”, članovi Izvršnog odbora manifestacije odlučili raspisati konkurs za najbolje literarne i likovne radove učenika osnovnih škola, nisu ni slutili koliku će pozornost i odziv učenika i škola time izazvati.
Na konkurs s temom “Bosnom behar probeharao” prijavile su se 164 škole iz čitave Bosne i Hercegovine i 3295 učenika (1438 sa literarnim i 1857 sa likovnim radovima), što je za smotre ove vrste u našim prilikama skoro nevjerovatno.
Koliko god da nas je ta činjenica u prvi mah iznenadila, još nas je više obradovala, obavezala i nagnala na ozbiljno preispitivanje naše uloge u procesu sistematskog njegovanja i razvijanja kulturnog i duhovnog identiteta našeg naroda. Naime, iako smo i do sada bili svjesni da budućnost i našeg naroda i naše države zavisi prije svega od opredjeljenja, znanja i duhovne snage generacija koje danas sjede u školskim klupama, ipak su nas količina prispjelih radova, a još više njihov kvalitet uvjerili kako BZK “Preporod” u svom budućem radu mora posvećivati mnogo više pažnje mladima i njihovim preokupacijama.U tom smislu smo već odlučili da konkurs za najbolja literarna i likovna ostvarenja učenika osnovnih škola (a možda i srednjih) postane tradicionalan, odnosno da se upriličuje svake godine.
Po čemu su nas to ponajviše i ponajprijatnije iznenadili rezultati ovog konkursa? Osim, kako rekosmo, njegovom masovnošću, količinom i kvalitetom pristiglih radova, najviše smo iznenađeni zdravom, optimističnom i nekonvencionalnom “slikom svijeta” koju posjeduju naši najmlađi. Ovo je utoliko začudnije i prijatnije saznanje ima li se na umu činjenica da su mnogi od njih rođeni usred ratnih strahota, da su najraniji dani njihovih života bili obilježeni neviđenim patnjama, oskudicom i ljudskim zlodjelima. Mnogi od njih još žive u izbjeglištvu, lišeni ljubavi i pažnje svojih poubijanih srodnika, gordo podnoseći hirove svoje tegobne sudbine.
Ali, u njihovim prvim crtežima, slikama, ljupkim pjesmicama, pravim malim proznim majstorijama, u njihovim iskrenim dječijim ispovijestima ne preovladavaju tuga, očaj niti žalopojke. Ili, ako ih negdje, u njihovim krhkim malim dušama i primislima i ima, oni ih vješto prikrivaju, pa nas odrasle, koji se u ovom izokrenutom svijetu i inače teško snalazimo, ne opterećuju svojim mukama, strahovima i nedoumicama. U njihovim malim umjetničkim draguljima, također, nema ni trunke mržnje niti vapaja za osvetom. Sve su to odreda mali pametni ljudi čije bi se zdrave pameti, osjećanja za pravednost i ljepotu, inventivnosti, čovjekoljublja i širokogrudosti trebali sramiti svi oholi, bezdušni i gramzivi na ovome svijetu. Oni su najčistiji, najdjelotvorniji i najosebujniji izdanci duhovnog bića Bosne i Hercegovine, njezina neukaljana i nezatrovana savjest, snaga koja ulijeva nadu da će ova napaćena zemlja jednom biti normalna i sretna.
Pa ko onda i kako da od njihova 3295 literarna i likovna bisera odabere šest najboljih i najljepših? Ko i kako, kada je svaki od tih bisera zaslužio nagradu, ako nizašto drugo a ono za vedrinu, svježinu i radost koju nam nesebično nudi?
Odrasli se, međutim, u ovakvim prilikama redovno posluže nekim lukavstvom, smisle neku smicalicu ne bi li djeci pokazali kako oni uvijek imaju rješenje za svaki problem, pogotovo ako su mu “uzročnik” sama djeca. Oni obično sastave nekakvu komisiju ili, kako se to drukčije kaže, žiri, koji onda, primjenom neumoljivih pedagoških i umjetničkih standarda, prosuđuje, procjenjuje i vrednuje tzv. “kreativno stvaralaštvo mladih”.Koliko u tome zaista i uspijevaju, samo Bog dragi zna.
Tako smo se i mi poslužili odgovarajućim žirijem, nadajući se da će njegovi članovi biti dokraja savjesni, pošteni i stručni u postupku izbora najboljih radova. Nakon temeljitog uvida u vrijednost svih prispjelih radova i dugotrajnog i nimalo lahkog zadatka odabiranja onih najboljih, žiri u sastavu: Bisera Alikadić, Mirsad Bećirbašić, Hadžem Hajdarević, Ashada Kasap i Mujo Musagić (za literarne radove), te Azra Begić, Džeko Hodžić, Fikret Lukač, Jasminko Mulaomerović i Mušo Šahman (za likovne radove) i Džafer Obradović (koordinator), po svojoj savjesti i uz nastojanje da bude krajnje pravedan i nepristrastan, odlučio je sljedeće:
U oblasti literarnih radova prvo mjesto je dodijeljeno radu Naide Jaganjac, učenice V razreda O. Š. “Fatima Gunić” iz Sarajeva; drugo mjesto ravnopravno dijele radovi Dragane Božić, učenice VI razreda O. Š. “Kiseljak” iz Kiseljaka kod Tuzle i Emine Šabić, učenice VI razreda O. Š. “Jala” iz Tuzle; treće mjesto ravnopravno dijele radovi Mensura Durakovića, učenika V razreda O. Š. “Edhem Mulabdić” iz Međiđe Donje kod Gradačca, Merime Sjekirica, učenice VII razreda Š. “Stolac” iz Stoca i Naide Tursić, učenice VII razreda O. Š. “Mak Dizdar” iz Zenice;
U oblasti likovnih radova prvo mjesto je dodijeljeno zajedničkom radu Aide Pintol i Merime Pindžo, učenica VI razreda “Četvrte osnovne škole” iz Hrasnice; drugo mjesto ravnopravno dijele radovi Ajsele Silajdžić, učenice VIII razreda O. Š. “Hasan Kikić” iz Župče kod Breze i Edina Hubanića, učenika VII razreda O. Š. “Fahro Baščelija” iz Goražda; treće mjesto ravnopravno dijele radovi Ilvane Dubravac , učenice V razreda O. Š. “Kulin Ban” iz Tešanjke kod Tešnja, Gabrijele Dujaković, učenice V razreda O. Š. “Ivan Goran Kovačić” iz Gradačca i Mirona Lukača, učenika III razreda O. Š. “Safvet-beg Bašagić” iz Sarajeva.
Žiri je također proglasio po tri najuspješnija nastavnika u realizaciji teme konkursa. U oblasti literarnih radova to su: Sadeta Koljić iz Š. “27 maj” Velagići-Ključ, Jasminka Manov iz O. Š. “Šćipe” Prozor i Jasminka Plakalo iz O. Š. “Aleksa Šantić” Sarajevo, a u oblasti likovnih radova: Safija Beširević-Mešetović iz O. Š. “Safvet-beg Bašagić” Breza i O. Š. “Župča” Župča, Husein Nalić iz O. Š. “Hamdija Kreševljaković” Sarajevo i Ibro Borovina iz O. Š. “Safvet-beg Bašagić” Sarajevo. Do ponovnog susreta narednog proljeća, kada očekujemo da Bosna (i Hercegovina, dakako) opet procvjeta mladalačkom ljepotom i bistrom pameću naših malih umjetnika!